Spektakl pt. "Pinokio"

21 marca 2013 r., uczniowie klas IVa, IVb, IVc wraz z wychowawcami wybrali się na spektakl pt. "Pinokio" do Szczecina, do Teatru Lalek "Pleciuga".

Pinokio to jeden z najbardziej znanych bohaterów literatury dla dzieci. Drewniana lalka została wystrugana przez samotnego stolarza Dżeppetto, bardzo pragnącego mieć synka. Niespodziewanie kukiełka ożywa... - tak rozpoczyna się historia Pinokia, którego do życia powołał C. Collodi.

Na podstawie baśni sztukę o kukiełce napisała Marta Guśniowska. Do swojej scenicznej opowieści wybrała najważniejsze wydarzenia z powieści. W opowiedzianej przez siebie historii drewnianego pajacyka ukazała jak ważna jest wiara w spełnienie marzeń, a za sprawą miłości i do-brych uczynków dzieją się cuda przemiany człowieka. Marta Guśniowska świetnie oddała przesłanie baśni: mimo wielu błędów popełnianych na drodze do celu, nigdy nie jest za późno, by je naprawić.

O spektaklu tak opowiada reżyser Ireneusz Maciejewski: "Pinokia znamy i lubimy. Nie tylko za to, że jest sympatyczną postacią. Przede wszystkim dlatego, że myśl zawarta w opowiadaniu niesie uniwersalną prawdę. Wszyscy szukamy swojego miejsca na ziemi, szczęścia, spełnienia. Zdarza się czasem, że tak jak Pinokio schodzimy z zaplanowanej ścieżki, dokonujemy nierozważnych wyborów. Z labiryntu popełnianych błędów wychodzą tylko ci, którzy dostrzegają, że rosną im ośle uszy, ci, którzy potrafią na nowo odkryć starą prawdę o ludzkiej naturze, mówiącą, że: "Ludzką rzeczą jest błądzić, głupców - trwać w błędzie"".

Premiera spektaklu miała miejsce 26. maja 2012r.

W przedstawieniu zagrali: Danuta Kamińska, Marta Łągiewka, Rafał Hajdukiewicz, Dariusz Kamiński, Mirosław Kucharski, Zbigniew Wilczyński, Przemysław Żychowski.

Spektakl, w którym uczestniczyliśmy był transmitowany na żywo przez internet dzięki TVP Szczecin   w ramach VI edycji "Internetowego Teatru TVP dla Szkół". Zgodnie z założeniami projektu sztkęl przez internet mogli oglądać uczniowie spoza województwa zachodniopomorskiego. Dotychczas pokazano spektakle z różnych stron kraju, a wśród tytułów były m.in. "Ania z Zielonego Wzgórza" i "Czarnoksiężnik z krainy Oz", ale też: "Opowieść wigilijna", "Stawiam na Tolka Banana", "Przygody Sindbada Żeglarza". W kwietniu prawdopodobnie zostanie wystawiony "Dziadek do orzechów".

Po przedstawieniu czekała na dzieci kolejna niespodzianka: przed obiektywem kamery  reporterka TVP Szczecin prosiła uczniów o wyrażenie swoich opinii i opowiedzeniu o wrażeniach. Uczniowie otrzymali również baloniki i słodycze od pracowników telewizji.