Wiadomości z naszej szkoły

Strona główna Historia Nasze atuty Dyrekcja Nauczyciele Samorząd Szkolny Rada Rodziców Administracja Zajęcia Pozalekcyjne Plan Lekcji Publikacje
     
 


Spektakl pt. "Pinokio"
 

 
 
 

21 marca 2013 r., uczniowie klas IVa, IVb, IVc wraz z wychowawcami wybrali się na spektakl pt. "Pinokio" do Szczecina, do Teatru Lalek "Pleciuga".

         Pinokio to jeden z najbardziej znanych bohaterów literatury dla dzieci. Drewniana lalka została wystrugana przez samotnego stolarza Dżeppetto, bardzo pragnącego mieć synka. Niespodziewanie kukiełka ożywa... - tak rozpoczyna się historia Pinokia, którego do życia powołał C. Collodi.

         Na podstawie baśni sztukę o kukiełce napisała Marta Guśniowska. Do swojej scenicznej opowieści wybrała najważniejsze wydarzenia z powieści. W opowiedzianej przez siebie historii drewnianego pajacyka ukazała jak ważna jest wiara w spełnienie marzeń, a za sprawą miłości i do-brych uczynków dzieją się cuda przemiany człowieka. Marta Guśniowska świetnie oddała przesłanie baśni: mimo wielu błędów popełnianych na drodze do celu, nigdy nie jest za późno, by je naprawić.

        O spektaklu tak opowiada reżyser Ireneusz Maciejewski: "Pinokia znamy i lubimy. Nie tylko za to, że jest sympatyczną postacią. Przede wszystkim dlatego, że myśl zawarta w opowiadaniu niesie uniwersalną prawdę. Wszyscy szukamy swojego miejsca na ziemi, szczęścia, spełnienia. Zdarza się czasem, że tak jak Pinokio schodzimy z zaplanowanej ścieżki, dokonujemy nierozważnych wyborów. Z labiryntu popełnianych błędów wychodzą tylko ci, którzy dostrzegają, że rosną im ośle uszy, ci, którzy potrafią na nowo odkryć starą prawdę o ludzkiej naturze, mówiącą, że: "Ludzką rzeczą jest błądzić, głupców - trwać w błędzie"".

        Premiera spektaklu miała miejsce 26. maja 2012r.

W przedstawieniu zagrali: Danuta Kamińska, Marta Łągiewka, Rafał Hajdukiewicz, Dariusz Kamiński, Mirosław Kucharski, Zbigniew Wilczyński, Przemysław Żychowski.

        Spektakl, w którym uczestniczyliśmy był transmitowany na żywo przez internet dzięki TVP Szczecin   w ramach VI edycji "Internetowego Teatru TVP dla Szkół". Zgodnie z założeniami projektu sztkęl przez internet mogli oglądać uczniowie spoza województwa zachodniopomorskiego. Dotychczas pokazano spektakle z różnych stron kraju, a wśród tytułów były m.in. "Ania z Zielonego Wzgórza" i "Czarnoksiężnik z krainy Oz", ale też: "Opowieść wigilijna", "Stawiam na Tolka Banana", "Przygody Sindbada Żeglarza". W kwietniu prawdopodobnie zostanie wystawiony "Dziadek do orzechów".

        Po przedstawieniu czekała na dzieci kolejna niespodzianka: przed obiektywem kamery  reporterka TVP Szczecin prosiła uczniów o wyrażenie swoich opinii i opowiedzeniu o wrażeniach. Uczniowie otrzymali również baloniki i słodycze od pracowników telewizji.
 

   
 

 Fotografie

 
 
Strona główna Historia Nasze atuty Dyrekcja Nauczyciele Samorząd Szkolny Rada Rodziców Administracja Zajęcia Pozalekcyjne Plan Lekcji Publikacje

Copyright © 2000-2013 Szkoła Podstawowa nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej  w Dębnie