Nasze atuty

Plan Lekcji

Publikacje

Egzamin na licencję krótkofalarską

Po raz drugi trójka uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Dębnie wzięła udział w państwowym egzaminie na licencję krótkofalarską. Egzaminy odbyły się w Delegaturze Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Zielonej Górze.

Do egzaminu przystąpiło trzech uczniów, członków szkolnego koła elektroniczno - krótkofalarskiego SP1KEN: Rojek Szymon, Lendzion Mateusz, Gaczyński Daniel.

Uczniowie przygotowywali się do egzaminu na zajęciach koła krótkofalarskiego w Szkole Podstawowej nr 1, które jest jedynym tego typu kołem - klubem w naszym regionie. W ramach tych zajęć uczniowie poznają tajniki krótkofalarstwa oraz nabywają praktyczne umiejętności w posługiwaniu się sprzętem elektronicznym. W sumie egzamin zdało już sześciu uczniów naszej szkoły. Wcześniej egzamin w Szczecinie zdali uczniowie Grzegorz Gontarz,  Paweł Domagała oraz Piotr Olszak. Pozytywne wyniki egzaminu w Zielonej Górze zostały uczczone wizytą w Mcdonald's.

Bardzo pomocnym w realizacji tego typu zajęć jest przemiennik krótkofalarski zbudowany ze środków prywatnych i zainstalowany w naszej szkole. Dzięki niemu możliwe są łączności krótkofalarskie za pomocą taniego sprzętu radiowego typu przenośne radiotelefony. Zasięg tych łączności przez przemiennik to odległości do 100 km. W przypadku łączności bez przemiennika przy pomocy tych samych radiotelefonów zasięg wynosi tylko około 5 km. Bardzo ważne jest to, że przemiennik może być wykorzystany do łączności radiowej w przypadku klęsk żywiołowych gdzie inny rodzaj łączności zawiedzie np. telefonia komórkowa. W związku z tym rola przemiennika w naszym regionie jest bardzo duża. Koło krótkofalarskie od ponad roku jest członkiem stowarzyszenia Polskiego Związku Krótkofalowców.

opiekun koła
Alfred Borysewicz