Wycieczka klas czwartych

15 czerwca 2012 roku ,  na wycieczkę wyjechały czwarte klasy naszej szkoły. Uczniowie mieli okazję zwiedzić zamek w Międzyrzeczu. Poznaliśmy historię tej otoczonej  fosą średniowiecznej twierdzy obronnej, wzniesionej  ok. 1350 przez Kazimierza Wielkiego.  Oglądaliśmy pełen zarys murów obwodowych i wspinaliśmy się na  cylindryczne basteje,  przykryte ogromnymi spiczastymi dachami. Największe zainteresowanie wzbudziła izba  tortur, gdzie każdy uczeń mógł wypróbować  na własne skórze narzędzia średniowiecznych tortur.

Następnie udaliśmy się w kierunku wsi Pniewo.  Mieści się tam Międzyrzecki Rejon Umocniony.  Jest to potężny system poniemieckich fortyfikacji, powstały w latach 1934- 1938.  Najważniejszym elementem fortyfikacji jest system podziemnych tuneli wybudowanych w okolicach Międzyrzecza, o łącznej długości przekraczającej 30 km.  Zwiedzaliśmy  Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie a następnie udaliśmy się na podziemną wycieczkę. Obejrzeliśmy zrekonstruowane  wyposażenie  obiektu Pz.W. 717.

Stamtąd, udaliśmy się  30 metrów pod ziemię. Podziemnymi korytarzami przeszliśmy prawie 2,5 km dochodząc do głównego korytarza. Każdy miał okazję uruchomić własnymi siłami podziemną kolejkę i przejechać  niewielki korytarz. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści przewodnika.   Należy  również wspomnieć,  że podziemia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego są największym i najważniejszym zimowiskiem nietoperzy w Polsce. Co roku zimuje tam od 20 000 do 30 000 osobników należących do 12 gatunków. Nam udało zobaczyć dwa małe nietoperze, które jeszcze  nie opuściły podziemi. Gdy wyszliśmy na powierzchnię, udaliśmy się na ognisko.

Wszyscy uczniowie mogli upiec kiełbaskę przy ogromnym ognisku.

Wycieczka  bardzo podobała się uczniom. Pełni fascynujących wspomnień wróciliśmy do Dębna.