Wizyta w Niemczech

Z zaproszenia dyrektor Szkoły Podstawowej w Manschnow pani Kerstin Wagner na Festyn Sportowy w dniu 9 maja 2012 r, skorzystali uczniowie czwartej klasy naszej szkoły oraz dyrektor SP1 P. Wioletta Drzewińska.

Wyjazd zorganizowała koordynator współpracy polsko – niemieckiej młodzieży przygranicznej w ramach projektu „Uczę się dla Europy”, który funkcjonuje w SP1, Mariola Jastrzębska.
Wyjazd był o 6,30. Przybyliśmy na miejsce wcześniej niż zaplanowaliśmy. Pani Wagner przywitała dzieci niemieckiej szkoły oraz dzieci z Polski. Festyn przygotowała niemiecka policja, żołnierze z Potsdamu i pomoc techniczna.

Każde dziecko zostało przydzielone do grupy, którą kierował określony żołnierz. Przemaszerowaliśmy wspólnie na plac sportowy , gdzie czekali na nas pozostali żołnierze i przygotowane stoiska do konkurencji sportowo- sprawnościowych. Jest to naprawdę duży plac , robi wrażenie. Na nim rywalizowały grupy dziesięcioosobowe. Między innymi były rzuty na odległość żołnierskim butem, skoki w workach, przejście tunelem wraz z psem, rzuty do celu, przeciąganie liny, przelewanie wody wiaderkami z jednego miejsca na drugie czy ścieżka sprawnościowa.
W zabawach brali też udział żołnierze i opiekunowie grup.

Około 12.00 zjedliśmy ciepły posiłek następnie rozegraliśmy bitwę na dwa ognie.
Dzieciom zabawy sprawiły wiele radości, nie przeszkadzała im w ogóle bariera językowa , rywalizowały wspólnie i razem cieszyły się z sukcesów i rozpaczały z poniesionej porażki.
Pojawiła się też brandenburska prasa , która przeprowadziła ze mną i z p. W. Drzewińską wywiad na temat współpracy polsko- niemieckiej w naszej szkole.

Oczywiście miłym zakończeniem całej imprezy były drobne zakupy w miejscowym sklepie.
Wróciliśmy zadowoleni i otrzymaliśmy już zaproszenie na następny rok, z czego na pewno skorzystamy.

M. Jastrzębska