PANCAKE DAY – DZIEŃ NALEŚNIKA

Zgodnie z brytyjską tradycją 21 lutego, we wtorek obchodzony jest PNACAKE DAY – dzień naleśnika, odpowiednik polskiego TŁUSTEGO CZWARTKU. Po raz pierwszy w naszej szkole uczniowie mogli poznać pochodzenie, historię i tradycje związane z DNIEM NALEŚNIKA. Uczniowie klas IV –VI w krótkim wykładzie poznali najważniejsze informacje dotyczące tego brytyjskiego święta. Następnie każdy miał możliwość ułożyć poprawny przepis na pyszny naleśnik. Zwieńczeniem, był smaczny poczęstunek – naleśniki z dowolnie wybranym nadzieniem według indywidualnych przepisów uczniów. Na zakończenie obchodów PANCAKE DAY, odbył się na wyścig. Jak każe tradycja, w wyścigu uczestniczyć mogły tylko dziewczęta, które ubrane w fartuszki kuchenne, z patelnią w ręku i naleśnikiem na patelni - biegły po zwycięstwo. Pierwsze dobiegły dziewczęta z klasy 4a, za co w nagrodę otrzymały „patelnię pełną niespodzianek” ufundowaną przez organizatorów.
Tegoroczny Pancake Day, cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów jak i nauczycieli. Zachęcamy do zapoznawania się z innymi tradycjami i świętami brytyjskimi. Kolejne spotkania związane z kulturą krajów anglojęzycznych już niedługo.

M. Kołoszyc